Шкулта. Шкулта интернет журнал
20-мĕш кăларăм
20-мĕш кăларăм:
2(20)№, 2016,ака,22
Редактор сăмахĕ
Методика
■ Курс «Основы духовно-нравственной культуры народов России» в обучении, воспитании и развитии учащихсяРябинина Н. В. С 1 сентября 2012 года по решению Правительства Российской Федерации во всех образовательных учреждениях Российской Федерации был внедрен курс «Основы религиозной культуры и светской этики» (ОРКСЭ), в рамках которого изучаются модули: основы православной культуры, основы исламской культуры, основы буддийской культуры, основы иудейской культуры, основы мировых религиозных культур, основы светской этики. Чувашская Республика входила в число регионов, в которых проходила апробация данного курса с 2009 года. [...] |
Чăваш чĕлхи
■ Глаголсен çěр-шывěнче(7-мěш класра ирттермелли урок планě) Урок форми: ăмăрту Урок тěсě: ИКТпа усă курса вěреннине аса илни Вěренÿ тěллевě: глаголсем çинчен вěреннине аса илсе çирěплетесси. Аталантару тěллевě: ачасен пуплевне, тавракурăмне аталантарасси, пуплевре глагол формисемпе тěрěс усă курма хăнăхтарасси. [...] |
Чăваш литератури
■ Асамлă уй-хирМиронова Л. В. Ертсе пыракан: Хисеплĕ ачасем! Эсир пĕлетĕр ĕнтĕ кăçалхи çул К. [...] |
Пуплеве аталантарма
■ Тинĕс те типме пултаратьПавлова Р. А. Урок тĕллевĕсем: 1) Арал тинĕсĕн историйĕпе тата хальхи шăпипе паллаштарни. 2) Текстпа ĕçлени, пуплеве аталантарни. [...] |
Сценарисем
■ Эс - çĕр ăсти! Эс – çĕр хуçи!Горбунова В. С. (Ĕç çыннин çулталăкне халалланă литературăпа музыка композицийĕ) Тыр-пул çитĕнтерме çĕнĕрен те çĕнĕ техника хутшăнсан та çавах тыр-пул çитĕнтересси – çĕр çинчи чи йывăр, çав вăхăтрах чи сăваплă ĕçсенчен пĕри пулса тăрать. Ял ĕçченĕсене халалланă класс тулашĕнчи мероприятие хатĕрленĕ май çак тĕллевсем тухса тăраççĕ: 1) Тыр-пул туса илме мĕн тери йывăр пулнине ăнлантарасси, апат-çимĕçпе тирпейлĕн усă курма вĕрентесси; 2) Нумай тыр-пул туса илсен халăх тулăхрах пурăнассине ăнлантарасси; 3) Çĕр ĕçченĕн ĕçне хисеплеме вĕрентесси. [...] |
■ «Кайăксем – пирĕн туссем» класс тулашĕнчи ĕçĕн сценарийĕЕфимова И. В. Ачасен ÿсĕмĕ: 4 класс (вырăс чĕлхиллĕ шкул) Тĕллевĕсем: вĕренÿпе кăсăкланма хавхалантарни; кайăксем çынсен пурнăçĕнче пысăк вырăн йышăннине ăнланса илме пулăшни; вĕçен кайăксене упрамаллине, пулăшмаллине, юратмаллине туйтарни; кайăксен ячĕсене аса илсе çирĕплетсе хăварни, сассисенчен уйăрса илме вĕрентни; ачасен калаçу чĕлхине, тавракурăмне тата тавçăрулăхне аталантарни I.Учитель сăмахĕ. [...] |
Рецензи
Çĕнĕрех кăларăм | Малараххи | ||
| |
www.shkul.su
Категори: Методика
Самойлова Н. В. |
Цели:
- формирование информационной и коммуникативной компетентностей учащихся
- практика универсальных учебных действий (рефлексивно чтение, анализ текстов разных типов, построение умозаключений и т.д.)
Оборудование: статистические материалы, учебник, доска
Ход урока
1. Создание проблемной ситуации.
Учитель:
-В настоящее время высокоразвитые страны являются центром мировой экономики. Они определяют ход развития мировой экономики. Для них характерны: высокий уровень доходов, высокий уровень развития сферы услуг, снижение доли природных ресурсов в экономике.
Рябинина Н. В. |
(из опыта работы Шемуршинской средней общеобразовательной школы)
Россия многонациональная страна. На ее территории проживают различные народы и национальности, которые накопили огромный опыт в вопросах воспитания подрастающего поколения. Этот богатый воспитательный потенциал необходимо использовать в полной мере, приобщая детей и молодежь к родному языку, родной культуре, традиционным духовным ценностям, а также формируя межэтнические взаимоотношения, толерантность, уважение к культуре, традициям и обычаям других народов, проживающих на территории Российской Федерации.
Текста малалла вулăр...(Из опыта работы учителя русского языка и литературы МБОУ «Яншихово-Чёллинская СОШ» Красноармейского района Чувашской Республики Вышинской Е. М.)
Современное общество, новое отношение к жизни предъявляют особые требования к школе. Сегодня основная цель обучения - это не только накопление учеником определённой суммы знаний, умений, навыков, но и подготовка его как самостоятельного субъекта образовательной деятельности. В основе современного образования лежит активность ученика, направляемая учителем.
Это хорошо осознаётся Вышинской Е. М.,учителем высшей квалификационной категории. Цель повседневной работы, считает Елизавета Марковна, – научить школьников учиться самим, самостоятельно приобретать опыт, знания, добывать нужную информацию, также щедро и открыто обмениваться ими с одноклассниками, педагогами.
Текста малалла вулăр...■ Воробьева Галина Ивановна.методист кафедры филологии БОУ ДПО (ПК) С«Чувашский республиканский институт образования» Минобразования ЧувашииЦыркунова Т. Л. |
Чăваш чĕлхипе 5-мĕш класра вĕрентме хатĕрленĕ урокăн технологи карттине Цыркунова Татьяна Леонарьевна ярса панă. Унăн кÿлепи журналта пичетлеме йывăртарах пирки ăна файл евĕрлĕн журнала кĕртетпĕр. Вăл нумай вĕрентекене технологи карттисем тума пулăшасса шанатпăр.
Петрова Л. Г. |
Шкулти учитель – хăйне евĕр тĕпчевçĕ. Ĕç тухăçлăхне ÿстермелли мелсемпе формăсем шырасси паянхи кун куллен тумалли ĕçсенчен чи кирли пулса тăрать. Вĕрентĕве кăсăклăрах, илĕртÿллĕрех йĕркелес тесе ырми-канми тăрăшакан педагогсем ĕçре пысăк çитĕнÿсем тума пултараççĕ.
Чăваш чĕлхипе литературине вĕрентмелли методика çулсеренех пуянланса, аталанса пырать. Çĕнĕ формăсемпе ăслайсем шкул практикинче кулленех çуралаççĕ. Пĕр-пĕрин опычĕпе паллашни, педагогикăри тĕрлĕ проблемăсене пĕрле сÿтсе явни, çĕнĕлĕхсене тишкерни вĕрентекенсене ĕçре пысăк пулăшу парать.
Юлашки вунă çул хушшинче литературăна критикăллă шухăшлав технологине (технология критического мышления) тĕпе хурса вĕрентесси вăй илчĕ.
Текста малалла вулăр...Л. А. Тимакова |
Учителя очень часто используют дидактические игры на различных уроках, т. к. игра всегда вызывает у детей чувство радости и ребенок более активно и охотно включается в работу. Кроме того, игровые моменты помогают успешному формированию трудовых умений. Причем, элемент игры может быть использован на любом этапе урока: объяснения нового материала, организации рабочего места, подведения итогов и др.
Во время проведения уроков технологии я стараюсь чаще вводить элемент игры. Это могут быть соревнования между группами, между рядами. Например, какая группа выполнит работу так, чтобы было меньше обрезков при изготовлении аппликации или какой ряд изготовит самую длинную цепочку для классной елки.
Текста малалла вулăр...М. В. Демидова |
По предмету русский язык на изучение предлогов отводятся часы с 1 по 4 классы только параллельно, какой либо другой темой. В 1 классе учатся выделять предлоги из общей речи. Во втором классе предлоги сопоставляют с приставками. В 3 классе, при изучении падежей существительных, начинают знакомиться с предлогами, которые употребляются с падежами. Но за это время не все обучающиеся успевают полностью освоить правописание предлогов.
При изучении предлогов решаются две основные задачи. Во первых - это навыки правописания предлогов (раздельное написание предлогов со следующим словом) и во вторых усвоение обучающимися роли предлога в предложении.
Текста малалла вулăр...Рябинина Н. В. |
С 1 сентября 2012 года по решению Правительства Российской Федерации во всех образовательных учреждениях Российской Федерации был внедрен курс «Основы религиозной культуры и светской этики» (ОРКСЭ), в рамках которого изучаются модули: основы православной культуры, основы исламской культуры, основы буддийской культуры, основы иудейской культуры, основы мировых религиозных культур, основы светской этики. Чувашская Республика входила в число регионов, в которых проходила апробация данного курса с 2009 года. Сначала общественность встретила введение данного предмета в школьную программу настороженно.
Петрова Л. Г. |
XXI ĕмĕр компьютер ĕмĕрĕ тетпĕр. Паянхи кун шкул ачине пĕлÿ пани кăна çителĕксĕр, ăна хăйĕн шухăшне ирĕклĕн, уçăмлăн каласа пама хăнăхтармалла. Вăл хăвăрт улшăнакан пурнăçпа тан утма пултартăр. Д. Медведев паянхи шкулăн тĕллевне палăртса çапла каланă: «Суть и смысл в создании школы, способный раскрывать личностный потенциал детей, воспитывать в них интерес к учёбе и знаниям, стремление к духовному росту и здоровому образу жизни, подготовить ребят к профессиональной деятельности».
Ку чухнехи вĕренÿ стандарчĕсен тĕллевĕ те – хальхи çыннăн компетенцийĕсене никĕслесе аталантарасси пулса тăрать.
Текста малалла вулăр...Лушина Татьяна Ивановна |
Педагогические работники в своей профессиональной деятельности сталкиваются с трудностями при разработке методических рекомендаций, пособий, методических разработок и других видов методической продукции, не могут обобщить, систематизировать свой наработанный опыт. Нижеприведенные рекомендации могут оказать помощь при создании методических рекомендаций и методических разработок.
Методические рекомендации – это один из видов методической продукции раскрывающие порядок, логику и специфику какой-либо темы, проведения занятия с целью распространения наиболее эффективных, рациональных вариантов, образцов действий, применительно к конкретному виду деятельности.
Текста малалла вулăр...■ Лушина Татьяна Ивановна.методист организационно-методического отдела БОУ ДПО (ПК) С «Чувашский республиканский институт образования» Минобразования ЧувашииВ процессе обучения основ английского языка присутствуют проблемы, связанные с различиями типологических отличий (английский язык- представитель германской ветви индоевропейских языков, русский язык- представитель славянской ветви индоевропейских языков, чувашский язык- представитель тюркской группы алтайских языков).[1, с. 28] Эти отличия сказываются на всех уровнях языковой системы. Это уровни звуковой, морфологической и синтаксической, лексико - синтаксической. Например, как читать буквы английского алфавита, как переводить слово, соответствие которому в нашем языке нет. При изучении иных языков в сравнении, сопоставление с фактами родного языка облегчает познание их сущности и способствует развитию коммуникативных способностей, стимулирует творческую активность. Актуальность темы: в работе рассматривается сравнительно-сопоставительный аспект в русском, чувашском и английском языках.
Текста малалла вулăр...■ Крипчакова А. Н.МБОУ «Санарпосинская СОШ» Вурнарского района Чувашской РеспубликиРябинина Н. В., Лушина Т И. |
Одной из значимых форм повышения уровня квалификации для педагогов, способствующий их профессиональному самосовершенствованию, является семинар. В ходе семинара педагоги знакомятся с современными достижениями науки, передовым педагогическим опытом, определяют проблемы, могут провести глубокий анализ своей деятельности. На семинарах раскрываются актуальные вопросы организации образовательного процесса, содержание новых технологий и методов обучения и воспитания детей, организуется обсуждение выявленных проблем, высказываются соображения, мнения, точка зрения и т.
Текста малалла вулăр...Шкулти учитель – хăйне евĕр тĕпчевçĕ. Ĕç тухăçлăхне ÿстермелли мелсемпе формăсем шырасси куллен пурнăçламалли ĕçсенчен чи кирли пулса тăрать. Вĕрентĕве кăсăклăрах, илĕртÿллĕрех йĕркелес тесе ырми-канми шыравра кун кунласа çĕр çĕрлекен педагогсем ĕçре пысăк çитĕнÿсем тума пултараççĕ.
Наципе регион компоненчĕ шутне кĕрекен предметсем ачасенче гражданин тата патриот туйăмĕсене аталантарас ĕçре уйрăмах пĕлтерĕшлĕ. Çавна май ачасене воспитани парас ĕçре тăван чĕлхепе литература предмечĕсен вырăнĕ питĕ пысăк.
ХХ1 ĕмĕр компьютер ĕмĕрĕ тетпĕр. Вĕрентÿ ĕçĕн тухăçлăхĕ учитель компьютер технологийĕсене еплерех алла илнипе тÿррĕнех çыхăннă. Хальхи вĕрентекен хăйĕн ĕçĕнче ИКТ май паракан çĕнĕ формăсемпе усă курма тăрăшать, проект, модуль технологийĕсене анлă усă курать.
Текста малалла вулăр...Керукова Галина Алексеевна |
Ăнлантарса пани.
Вĕренÿ планĕ тăрăх чăваш чĕлхи урокĕсем 4-мĕш класра эрнере 3 хутчен пулаççĕ. Çулталăкра 102 урока çитет. Çав 102 урокран 33 урокĕ валли Tester программа çине лартса тест формипе, компьютерпа ирттермелли ĕçсем хатĕрлерĕмĕр. Ку уроксене календарьпе тематика планĕнче тĕрлĕ тĕспе палăртрăмăр.
Сарă тĕс - кашни чěрěк вěçěнчех тест формипе йěркеленě тěрěслев ěçěсем.
Вĕсене икĕ вариант валли туса хатĕрленĕ (26,26а, 46,46а, 75,75а,93,93а-мĕш уроксем).
Симĕс тĕспе вěренÿ кěнекинче панă хайлавсемпе урокра ĕçленĕ хыççăн, ачасем ăнланнине тěрěслемелли тестсене паллă тунă.
Текста малалла вулăр...Табакова Мария Зиновьевна |
Яковлева Валентина Петровна |
Ачасене тăван чĕлхепе литературăна тарăнрах та туллинрех пĕлме, юратма вĕрентес, тăван халăх культурипе ырă йăли-йĕркине хисеплеме, чăвашлăх туйăмне аталантарма пулăшса пырас ĕçре вĕрентекен хăйĕн ĕçне творчествăллă (пултаруллă) туса пыма тивĕç. Çав вăхăтрах, ачасене те творчествăллă ĕçлеттермелле, вĕсен пултарулăхне вăхăтра асăрхаса, аталантарса пымалла, ĕçĕн результатне курма, савăнма вĕрентмелле.
Текста малалла вулăр...В настоящее время более чем очевидно , что каждый школьник при правильной организации учебно-воспитательном процессе уже с первых дней своего обучения в школе может быть приобщён к посильной , но интересной для него творческой , исследовательской деятельности.
Проектно- творческая деятельность уч-ся – это одна из форм самостоятельность уч-ся – это одна из форм самостоятельной работы уч-ся , направленная на решение учебных проблем , творческих задач и заданий.
1.По доминирующему методу выполнения проекта:
исследовательские;
творческие;
практикоориентированные;
теоретические;
информационные и др.
2.По количеству участников:
индивидуальные;
парные;
групповые;
коллективные.
Текста малалла вулăр...6-мĕш класра вĕренекенсемпе ĕçлеме
Александрова Альбина Владимировна |
Сапăрлăх тĕллевĕсем: 1.И.Я. Яковлевăн улăпла хăвачĕпе, ĕçĕ- хĕлĕпе, тивĕçлĕ таланчĕпе паллашасси, ăна ăса хывасси;
2.Чĕмпĕр чăваш шкулĕнчен вĕренсе тухнă вĕрентекенсемпе паллашасси, вĕсем чăваш халăхне çутта кăларассишĕн тăрăшнине ачасене кăтартасси;
3.И.Я. Яковлевпа тата унăн вĕренекенĕсемпе мухтанма, вĕсене хисеплеме, юратма вĕрентесси.
Пĕлÿ тĕллевĕсем: 1.çĕнĕ сăмахсемпе паллашасси , вĕсене пуплевре усă курма хăнăхасси;
2. И.Я. Яковлев калавĕсемпе паллашасси, вуласси, ăнланасси, пуплеве аталантарассипе ĕçлесси.
Текста малалла вулăр...Цыркунова Татьяна Леонарьевна |
ПЛАН
I. Проект ĕçĕн йĕрки
1. Проект ĕçĕн теми: Валерий Туркайăн „Ниме” сăввине вĕрентмелли материалсем.
2. Проект ĕçĕн тĕллевĕсем:
– тĕпчев ĕçĕпе интереслентересси;
– вĕренекенсен пуплевне аталантарасси;
– предметпа интересленекен ачасен ушкăнне пысăклатасси;
– пĕтĕмлетӳсем тума вĕрентесси.
3. Проект ĕçĕн задачисем:
– поэтăн хайлавĕнчи ĕçлес туйăма хавхалантаракан йĕркесене тупса палăртасси;
– хайлавăн тĕп шухăшне тупмалли çăл куçсене тимлесси;
– виçĕ енлĕ дневник йĕркелесси;
– презентаци тăвасси;
– буклет тăвасси.
Текста малалла вулăр...Татьяна Николаевна Петрова |
Юлашки вăхăтра шкулсенче уроксене тĕрлĕ çĕнĕ технологисемпе ирттересси анлă сарăлса пырать. Вĕсен шутне çаксене кĕртме пулать:
1) сывлăха упракан, перекетлекен технологи;
2) модульĕ вĕрентÿ технологийĕ;
3) ачасен хастарлăхне, хăвăртлăхне ÿстерекен (интерактивлă) технологи;
4) проект технологийĕ тата ытти те.
Асăннă технологисемпе вĕрентекенсем час-часах усă кураççĕ, мĕншĕн тесен вĕрентÿ ĕçĕнче вĕсем пахалăх енчен пысăк пĕлтерĕшлĕ.
1. Сывлăха сыхлакан технологи.
Сывлăха сыхлакан, перекетлекен технологи вĕрентекеншĕн чи кирли.
Текста малалла вулăр...Л. Г. Петрова |
Словарьсем кирек хăш халăх чĕлхине, культурипе историне тĕпчесе вĕренме, пĕтĕм халăх чĕлхин литература формине аталантарма, унăн нормисене йĕркелеме, общество пурнăçĕнчи нумай тĕрлĕ хутшăну нушисене тивĕçтерме, халăхăн пĕтĕмĕшле пĕлÿлĕхĕпе культура шайне ÿстерме кирлĕ. Вăтам шкулта словарьсем ку чухнехи вĕренÿ-методика комплексĕн питĕ кирлĕ пайĕ шутланаççĕ. Ахальтен мар чаплă француз писателĕ Анатоль Франс çапла çырнă: «Сăмахра – сăнар, словарьте – алфавит йĕркипе вырнаçтарнă пĕтĕм çут тĕнче. Лайăхраххăн шухăшласан, ăнланатăн: словарь вăл чăннипех – кĕнекесен кĕнеки. Ытти йышши кĕнекесем пурте шăнăçаççĕ словарьте, вĕсене унтан илсе усă курма çеç пĕлмелле».
Текста малалла вулăр...■ Л. Г. Петрова. Чăваш республикин вĕренÿ институчĕ, Шупашкар■ Страницăсем: [1], 2.
www.shkul.su
14-мĕш кăларăм
14-мĕш кăларăм:
2(14)№, 2014,çĕртме,30
■ Журнала çырассиЖурнал валли материалсем, вĕсене калăплассипе хатĕрлесси, пичетленнĕ материалсемшĕн сертификат çырăнса илесси тата ытти хăш-пĕр хăйне евĕрлĕхсем пирки сăмах каласшăн тепĕр хут Ахаль журналпа танлаштарсан интернет журналăн мелĕсемпе майĕсем ытлараххи куçкĕретех. Кунта эпир çыруллă материалсемпе сăн ÿкерчĕксемсĕр пуçне ытти электрон материалсене те хаваспах йышăнатпăр. [...] |
Чăваш чĕлхи
■ «Тăван тавралăх» темăпа ирттермелли урок планĕИванова Роза Михайловна Урок теми: Тавралăх илемне курма, ăна упрама вĕренер, ачасем. Урок тĕллевĕсем:1)Тăван тавралăх çинчен калаçма вĕрентесси; 2)Иртнĕ тата хальхи вăхăтри глагол формисемпе усă курма хăнăхтарасси; 3)Тавралăх илемне курма, ăна упрама вĕрентесси. [...] |
Воспитани ыйтăвĕсем
■ Халăх йăли-йĕрки - пурнăç йĕркиКулакова СветланаПантелеймоновна Чăваш халăхĕн ăс-хакăл пуянлăхĕ иксĕлми. Çепĕç юрри-кĕвви, ăса вĕрентекен сăмахĕсем, ырă сунса каланă халап-пехил, халăхăн чипер йăли-йĕрки- çаксем пурте çын пурнăçне, чун-чĕрине, кăмăл-туйăмне, ĕç-хĕлне, ĕрет-несĕлне пуянлатакан ăс-пурлăх. [...] |
Хутăш урок
■ Йăлăм вăрманĕВасильева Галина Николаевна Урок тĕсĕ: хутăш. Сапăрлăх тĕллевĕ: çут çанталăк çинчен вĕреннине аса илесси; тăван тавралăха сăнама, юратма, упрама вĕрентесси. [...] |
Сценарисем
Класс тулашĕнчи ĕç
■ Кукушки – полезные и вещие птицыТема внеклассной работы: Кукушки – полезные и вещие птицы Слайд 1 Цель внеклассной работы: Значение кукушки в природе Задачи внеклассной работы: 1) ознакомить школьников семейством кукушек; 2) рассказать, почему же кукушки растут в чужих гнёздах; 3) кукушки – вещие птицы; 4) рассказать о празднике Кукушки; 5) привлечь самих школьников к проведению внеклассной работы; 6) кукушки –украшения лесов и парков. План подготовки к проведению внеклассной работы: собрать материалы о кукушках, голоса кукушек, фотографии семейства кукушек, создать презентацию, распределить обязанности между учащимися, написать сценарий внеклассной работы. [...] |
Педагог валли
■ Учитель, помни о себе!Человечество уже много веков размышляет о своем здоровье и ищет возможности поддерживать его как можно дольше. Однако нет единого определения - что же мы понимаем под термином «здоровье». [...] |
www.shkul.su